PNRR lovește în facilitățile pentru construcții

Programul PNRR, prin care România poate lua 29 mld. euro de la Uniunea Europeană, va aduce şi anumite condiţii care trebuie îndeplinite de autorităţile de la Bucureşti.

Una dintre condiţii este legată de eliminarea facilităţilor fiscale din construcţii care au fost introduse de către PSD în 2019.

Cea mai importantă facilitate este legată de salariile plătite în construcţii: angajaţii au o reducere a contribuţiei de asigurări sociale de la 25% la 21,75% şi exceptarea de la plata contribuţiei la asigurărilor sociale de sanătate (10%) şi de la plata impozitului pe venit care este în cotă de 10%.

La schimb salariul minim brut în construcţii a crescut la 3.000 de lei de la 2.350 lei în restul economiei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șefa FMI: Țările ne vor cere împrumuturi de 50 miliarde de dolari din cauza războiului din Iran

    Directorul general al Fondului Monetar Internațional, Kristalina Georgieva, a...

    Republicanii se tem că vor pierde alegerile din noiembrie din cauza războiului

    Republicanii se tem că vor pierde alegerile intermediare pentru...

    Bloc pentru medici in Drobeta Turnu Severin

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a fost pe...

    Karting&off-road in Mehedinți

    Consiliul Județean Mehedinți susține proiectele educaționale care contribuie la...

    O româncă din Herța, mesaj disperat către Nicușor

    Zorile Bucovinei din Cernăuți a publicat apelul disperat al...

    Articole relationate

    Categorii populare