Premierul spaniol cere suspendarea acordului de asociere UE-Israel

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a cerut astăzi Uniunii Europene să suspende Acordul de Asociere cu Israelul, după ce Israelul a lansat atacuri asupra Libanului, în care cel puțin 254 de persoane au fost ucise.

„Chiar astăzi, (prim-ministrul israelian Benjamin) Netanyahu a lansat cel mai dur atac asupra Libanului de la începutul ofensivei. Disprețul său față de viață și dreptul internațional este intolerabil. Momentul este clar pentru a spune că Libanul trebuie inclus în armistițiu. Comunitatea internațională trebuie să condamne această încălcare a dreptului internațional. Uniunea Europeană trebuie să suspende Acordul de Asociere cu Israelul”, a scris Sanchez pe contul său de rețea X.

El a adăugat că „nu trebuie să existe impunitate” pentru aceste crime. Acordul de asociere Israel-UE a intrat în vigoare în 2000 și prevede o strânsă cooperare economică, politică și științifică, dar nu și statutul de candidat pentru aderarea la bloc.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pakistanul deschide coridoare de transport de mărfuri din și înspre Iran

    Pakistanul a acordat Iranului șase coridoare terestre care vor...

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Articole relationate

    Categorii populare