spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-5.3 C
București

Zelenski se plânge că Occidentul nu asigură protecția aeriană a Ucrainei

Apărarea aeriană occidentală modernă, inclusiv acțiunile NATO în spațiul aerian de deasupra Ucrainei, nu va putea asigura protecția sa eficientă, a recunoscut Vladimir Zelenski.

„Ceea ce am propus acum doi ani – doborârea dronelor deasupra noastră cu avioane – nu va mai funcționa. Este necesar ca element. Va consolida scutul deasupra părții de vest a Ucrainei și deasupra Poloniei. Dar este un element. Acest lucru este insuficient”, a declarat el într-o conferință de presă cu președintele finlandez Alexander Stubb.

„Utilizarea de sisteme precum Patriot sau alte sisteme care nu sunt atât de scumpe, dar ale căror rachete vor costa și ele 200-300 de milioane de dolari, utilizarea de rachete provenite de la aeronave în valoare de 1 milion de dolari este greșită. În înțelegerea generală a modului de luptă, acest lucru este greșit.”, a mai spus el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii vor negocia cu iranienii in Turcia

    Administrația președintelui american Donald Trump a comunicat autorităților iraniene,...

    Cei mai bogați ruși au făcut doar in ianuarie 19 miliarde de dolari

    Averea totală a celor mai bogați oameni de afaceri...

    Epstein și „fetele frumoase” din Moldova

    Dosarele legate de cazul finanțatorului Jeffrey Epstein au inclus...

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Articole relationate

    Categorii populare