spot_img
joi, 18 decembrie, 2025
6.1 C
București

Ungaria va cheltui cel mai mult pentru sprijinirea familiilor în comparaţie cu UE anul viitor

„Obiectivul clar” al bugetului anului viitor este consolidarea reducerii cheltuielilor cu utilităţile şi a apărării naţionale; guvernul a pregătit un proiect de lege care protejează realizările de până acum, asigură securitatea familiilor maghiare şi menţine economia pe o traiectorie de creştere – a declarat marţi ministrul ungar al finanţelor, Mihály Varga, într-o conferinţă de presă la Budapesta. În continuare, ministrul a înmânat preşedintelui adunării legislative, László Kövér proiectul de buget pentru 2023, transmite agenția maghiară de știri MTI.

Mihály Varga a subliniat: proiectul de lege prevede o creştere economică de 4,1%, o ţintă de deficit de 3,5%, o rată a datoriei publice redusă la 73,8% până la sfârşitul anului viitor şi o inflaţie de 5,2%.

Guvernul a luat în calcul impactul războiului şi al sancţiunilor, preţurile ridicate la energie, inflaţia, încetinirea economiei europene şi incertitudinea mediului economic global – a spus ministrul, subliniind că întocmirea bugetului a avut loc într-un mediu care nu a fost niciodată mai imprevizibil decât acum. 

El a atras atenţia asupra celor două noi fonduri care au apărut în structura proiectului de lege: fondul de protecţie a cheltuielilor generale, cu un buget de 670 de miliarde de forinţi (1,72 miliarde de euro), şi fondul apărării, cu un buget de 842 de miliarde de forinţi (2,16 miliarde de euro). 

Primul fond are menirea să protejeze oamenii, să nu plătească ei prin cheltuielile cu utilităţile crescute costurile războiului în noul mediu economic global – a spus Varga. Fondul de apărare va permite guvernului să îşi îndeplinească într-un termen mai scurt, până la finele anului 2023, angajamentul faţă de NATO de a creşte cheltuielile de apărare – a adăugat ministrul. 

El a precizat că cele două noi fonduri vor fi finanţate din taxele colectate din sectoarele care au obţinut profituri extra în perioada anterioară. 

Aproape toate sectoarele pot beneficia de mai multe resurse în 2023, faţă de anul în curs: guvernul va cheltui cu 730 de miliarde de forinţi (1,87 miliarde de euro) mai mult pentru pensii, 200 de miliarde (513,2 de milioane de euro) în plus pentru educaţie şi o sumă suplimentară de 100 de miliarde (256,6 de milioane de euro) pentru sănătate – a arătat ministrul. Proporţional vorbind, Ungaria va cheltui cel mai mult pentru sprijinirea familiilor în comparaţie cu UE, cu un buget de peste 3 200 de miliarde de forinţi (8,21 miliarde de euro) anul viitor, acesta depăşind cu 450 de miliarde de forinţi (1,15 miliarde de euro) bugetul din anul acesta – a adăugat el. 

László Kövér a precizat: votul final asupra proiectului de buget este programat în perioada 15-18 iulie, iar dezbaterea generală va începe pe 21 iunie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Zelenski mai vrea 45-50 miliarde de euro ajutor financiar extern pentru anul viitor

    Ucraina are un deficit de ajutor financiar extern pentru...

    Apelul lui Sorin Ilieșiu către președintele Nicușor

    Către Președintele României Nicușor Dan  și către cei 7000 de...

    Tucker Carlson: Trump va declara război Venezuelei

    Jurnalistul american Tucker Carlson, vorbind în cadrul podcastului Judging...

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației reclamă probleme la Airbus 320

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a solicitat...

    Articole relationate

    Categorii populare