spot_img
vineri, 13 februarie, 2026
4.5 C
București

PSD: Modificările contestate acum de USR au fost propuse chiar de fostul ministru USR al Justiţiei, Stelian Ion, iar apoi însuşite ca amendament de senatorul USR-Plus Elena Simona Spătaru

PSD respinge categoric afirmaţiile mincinoase şi manipulatorii ale USR cu privire la faptul că parlamentarii social-democraţi ar fi introdus în legislaţie incriminarea penală a instigării la ură pe criterii politice, arată un comunicat de presă al partidului. USR are obligaţia de a-şi cere scuze opiniei publice pentru această tentativă ruşinoasă de mistificare a realităţii, mai spune sursa citată.

„USR nu minte doar cu privire la originea acestei modificări a Codului Penal, ci şi în legătură cu autorul real al amendamentului criticat. În realitate, modificările contestate acum de USR au fost propuse chiar de fostul ministru USR al Justiţiei, Stelian Ion, iar apoi însuşite ca amendament de senatorul USR-Plus Elena Simona Spătaru, atunci când subiectul a fost dezbătut pentru prima oară în Comisia Juridică a Senatului”, arată comunicatul de presă al PSD.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia pregătește o mișcare cheie in relația cu America

    Kremlinul analizează o propunere de revenire la plățile în...

    Zelenski cere ca data aderării la UE să fie trecută in acordul de pace

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că dorește ca...

    Producția de energie electrică a Hidroelectrica a scăzut cu 15% anul trecut

    Producția netă de energie electrică a Hidroelectrica a scăzut...

    Serbia nu va interzice presa rusă cum îi cere Occidentul

    Serbia nu va interzice presa rusă în țară la...

    Bolo lovește și Casa Scriitorilor de la Neptun

    Obsesia pentru reducerea deficitului doar prin tăieri de venituri...

    Articole relationate

    Categorii populare