spot_img
vineri, 19 decembrie, 2025
3.9 C
București

MISCAREA CARE VA ENERVA ISRAELUL: Turcia vrea să trimită trupe in Gaza

Ministerul de Externe, Ministerul Apărării și serviciile de informații ale Turciei iau în considerare trimiterea de trupe în Fâșia Gaza, a declarat Abdullah Güler, liderul facțiunii de guvernământ Partidul Dreptății și Dezvoltării, citat de TRT Haber.

„Ministerul nostru de Externe, Ministerul Apărării Naționale și Organizația Națională de Informații examinează amănunțit situația. Nu am primit încă informații detaliate despre un armistițiu reciproc și măsurile ulterioare care vor fi luate în Gaza și în regiune. Trei dintre mandatele noastre [pentru trimiterea de trupe în străinătate] expiră luna aceasta. Unele dintre ele ar putea fi prelungite. Mandatele pentru Siria, Irak, Liban, Africa Centrală și Republica Mali vor fi prezentate parlamentului luna aceasta”, a declarat Güler.

Potrivit acestuia, Ministerul de Externe și Ministerul Apărării vor evalua situația din Fâșia Gaza, după care problema va fi analizată de parlament ca un mandat prezidențial pentru Gaza. „Este prea devreme să vorbim despre un mandat; abia începem”, a subliniat liderul facțiunii.

Güler a dat asigurări că Turcia susține Gaza și a promis că parlamentul „va susține orice mandat”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Banca Europeană se spală pe mâini de banii pe care UE vrea să ii dea Ucrainei

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat...

    De ce arde Bruxelles-ul? Ce vor fermierii

    Mii de agricultori europeni s-au reunit joi la Bruxelles...

    Șeful spionajului extern rus: Am am avut o conversație telefonică destul de lungă cu noul director al MI6

    Directorul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), Serghei...

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Zelenski mai vrea 45-50 miliarde de euro ajutor financiar extern pentru anul viitor

    Ucraina are un deficit de ajutor financiar extern pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare