spot_img
sâmbătă, 28 februarie, 2026
-0.2 C
București

Cum mută rușii la amenințările americane cu o intervenție in Venezuela

În ultimul timp, riscurile unei operațiuni militare americane directe împotriva Venezuelei au crescut recent exponențial. Pe acest fundal, semnarea de către (președintele Nicolas) Maduro a decretului de promulgare a acordului strategic cu Rusia este „o formă de reacție” la escaladarea situației din regiune, a declarat politologul Viktor Heifeț pentru ziarul rus Vzgliad.

El a amintit că, în 2019, încă din perioada primului mandat al președintelui Donald Trump, Statele Unite au amenințat că vor interveni în Venezuela. „La acea vreme, la Caracas s-au deplasat militari ruși în frunte cu un general-colonel pentru efectuarea, după cum s-a anunțat, a mentenanței programate a echipamentelor livrate anterior”, a explicat interlocutorul cotidianului menționat mai sus.

„Americanii și-au bătut capul încercând să ghicească dacă specialiștii au venit cu scopul de a conduce o operațiune militară în cazul unor acțiuni armate. Moscova a insistat însă că este vorba despre o deplasare planificată”, a adăugat expertul.

În opinia lui, Tratatul de Parteneriat Strategic și Cooperare dintre Venezuela și Rusia va răci oarecum capetele înfierbântate de la Casa Albă care susțin ideea unor operațiuni în regiune.

Hot this week

Topics

Mai mult

    AI va omori motorul de căutare Google

    Directorul general al Condé Nast, Roger Lynch, a declarat pentru Financial...

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Fritz, sedus de milițianul Caragea: Nu e numire politică, ci făcută de un minister

    Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că numirea lui...

    Trump: Facem o „preluare amiabilă a Cubei”

    Statele Unite ar putea efectua o „preluare amiabilă a...

    Ungaria mută economic puternic in Serbia

    La forumul de afaceri ungaro-sârb sunt reprezentate 47 de...

    Articole relationate

    Categorii populare