Culisele și jocul ruso-american pe Nord Stream

Casa Albă discută ridicarea sancțiunilor asupra gazoductului Nord Stream 2 și a altor proiecte rusești în Europa, relatează Politico, citând cinci surse familiare cu discuțiile.

Principalul susținător al ridicării restricțiilor este Steve Witkoff, reprezentantul special al președintelui SUA, au spus sursele publicației. Potrivit acestora, Whitkoff le-a instruit subordonaților săi să întocmească o listă cu toate sancțiunile americane împotriva Rusiei în sectorul energetic.

Deși Witkoff a propus ridicarea sancțiunilor energetice împotriva Rusiei, inițiativa nu a obținut încă un sprijin semnificativ în cadrul echipei președintelui, a spus o sursă Politico. Secretarul de stat Marco Rubio, a spus el, se opune ideii: „Aceasta nu este o plăcintă care este coaptă în cuptor, deși ingredientele sunt deja asamblate”.

Unii din guvernul SUA cred că Witkoff se înșeală cu privire la amploarea oportunităților energetice pe care SUA le-ar câștiga prin restabilirea legăturilor de afaceri cu Rusia, a adăugat sursa.

Pe lângă Rubio, secretarul de Interne Doug Burgum, care conduce și Consiliul Casei Albe pentru Dominanța Energetică, se opune inițiativei.

„Există o dezbatere internă la Casa Albă între oamenii care domină industria energetică – Burgum, care vrea piețe pentru GNL american și Witkoff, care vrea legături mai strânse cu Rusia”, a spus o sursă Politico. Potrivit sursei, revenirea Rusiei ca principal furnizor de resurse energetice pentru Europa ar fi o „baie de sânge pentru producătorii americani” de petrol și gaze.

Bild și Financial Times au raportat la începutul lunii martie că Moscova și Washingtonul 
au discutat despre repornirea gazoductului cu participarea investitorilor americani

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum au afectat atacurile iraniene producția saudiților de petrol

    Mai multe instalații de combustibil și energie din Arabia...

    Eminența cenușie a lui Putin e in SUA pentru negocieri pe Ucraina și afacerile ruso-americane

    Kirill Dmitriev, reprezentantul special al președintelui rus pentru investiții...

    Surprizele iraniene pentru americani și israelieni

    La începutul agresiunii Statelor Unite și a Israelului s-a...

    Politolog rus, director al influentului grup Valdai: Finalul neașteptat al războiului din Iran

    de Fiodor LUKIANOV, politolog, redactor-șef al revistei Rusia în politica...

    Rareș Bogdan: Întrebarea este cine a câștigat, totuși, războiul?

    Trump: Am câștigat acest război, armata noastră a fost...

    Șefa FMI: Țările ne vor cere împrumuturi de 50 miliarde de dolari din cauza războiului din Iran

    Directorul general al Fondului Monetar Internațional, Kristalina Georgieva, a...

    Articole relationate

    Categorii populare