spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-0.5 C
București

Sârbii au descoperit un Eldorado

În Serbia a fost găsit un zăcământ de aur, care, conform cercetărilor preliminare, este unul printre cele 100 mai mari zăcăminte din lume.

„Acolo, aurul se găsește ca materie primă însoțitoare în zăcămintele de cupru. Se află în cadrul complexului Timok-magmatic și cea mai intensă cercetare este în porțiunea Majdanpek-Bor și la sud-est de Bor spre zona Donja Nevlja, la granița cu Bulgaria”, spune directorul adjunct al Institutului Geologic din Serbia Predrag Mijatović.

Compania multinațională Dundee Precious Metals INC cu sediul în Canada a anunțat că la situl Čoka Rakita, în comuna Žagubica, a fost găsit un bogat zăcământ de aur, al cărui volum este stabilit preliminar la 10 milioane de metri cubi.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fosta asistentă a lui Epstein: Epstein i-a prezentat-o ​​pe Melania lui Donald Trump

    Dosarele declasificate ale lui Jeffrey Epstein, acuzat de trafic...

    Macron anunță că va vorbi cu Putin

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că o posibilă...

    Senatoarea Horga: Românii au suportat costurile unui deficit mare și așteaptă rezultate, nu populism

    Începem o nouă sesiune parlamentară cu o responsabilitate clară:...

    Șeful partidului lui Le Pen se spală pe mâini de Trump

    Jordan Bardella, preşedintele partidului Reuniunea naţională (RN), mişcare adesea...

    Efectele dosarului Epstein: Lovituri pentru monarhii, Trump și Clinton

    Publicarea documentelor din dosarul Jeffrey Epstein - referitor la...

    Articole relationate

    Categorii populare