spot_img
miercuri, 24 decembrie, 2025
3.3 C
București

Viktor Orbán: Trebuie luate măsuri împotriva multinaţionalelor care speculează cu preţurile

Guvernul Ungariei va proteja familiile de inflaţie cu toate mijloacele posibile pe care executivul le are la dispoziţie – a declarat premierul ungariei Viktor Orbán, vineri, în cadrul emisiunii „Bună dimineaţa, Ungaria!” al postului public de radio Kossuth, adăugând că, dacă Bruxelles-ul nu ia măsuri, Ungaria – în cooperare cu România, Polonia şi Slovacia – va prelungi în aria lui de competenţă interdicţia privind importurile de cereale ucrainene, care expiră vineri la miezul nopţii.

Viktor Orbán a declarat că măsurile actuale vor fi suficiente pentru a reduce inflaţia sub 10% până la sfârşitul anului. După cum a evaluat, lanţurile comerciale multinaţionale profită de creşterile de preţ provocate de război şi de sancţiuni, încercând să mărească preţurile. Acest lucru are un rol major în evoluţia inflaţiei, de aceea trebuie luate măsuri împotriva multinaţionalelor care speculează cu preţurile, aşa cum a şi procedat guvernul – a spus el. 

El a precizat că alte ţări încearcă alte mijloace, plafonarea preţurilor “nu mai e la modă”, Ungaria a trecut şi ea la reducerile impuse, dar se observă că în unele ţări plafonarea revine la preţul benzinei şi al alimentelor de bază. Există multe mijloace şi, la nevoie, vor fi luate noi măsuri, guvernul nu va sta cu mâinile în sân, ci va proteja oamenii şi familiile cu toate mijloacele care îi stau la dispoziţie – a spus premierul Ungariei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Dâmbovița anunță noi investiții in sistemul medical

    Sfârșitul de an aduce noi contracte de finanțare semnate...

    Până la pacea din Ucraina, rușii și americanii fac proiecte economice. ȚINTELE

    Uniunea Industriașilor și Antreprenorilor din Rusia (RSPP) continuă dialogul...

    SUA au desfășurat trupe masive spre Venezuela

    Statele Unite au desfășurat săptămâna aceasta în Caraibe un...

    Avertisment de la Cernobîl

    Sarcofagul de la Centrala Nucleară de la Cernobîl s-ar...

    Ucrainienii au fugit dintr-un oraș considerat cheie de ruși

    Armata ucraineană a abandonat orașul Seversk din Donbas pentru...

    Trump a zburat cu avionul lui Epstein de cel puțin 8 ori

    Cel de-al treilea lot de documente publicate de Departamentul...

    Green Line in Valea Jiului

    Consiliul Județean Hunedoara anunță punerea în funcțiune a sistemului...

    Articole relationate

    Categorii populare