spot_img
miercuri, 17 decembrie, 2025
0 C
București

SUA se pregătesc să confiște bani și proprietăți de 3 trilioane USD de la oligarhii ruși

La 2 februarie 2018, o lună și jumătate înainte de alegerile prezidențiale din Rusia, Statele Unite vor lansa public o expropriere demonstrativă a banilor oligarhilor și miliardarilor ruși exportați din țară, scrie portalul bulgar FrogNews.

Este vorba despre bani și proprietăți între un trilion și 3 trilioane de dolari, susține Yuri Kroupov, un înalt oficial rus, un adevărat consilier de stat al Federației Ruse în ierarhia militară,  într-un interviu acordat Komsomolskaia Pravda.

El reamintește că, pe 2 august, Donald Trump a semnat o lege specială privind „Combaterea atacurilor americane prin sancțiuni”. Conform acestei legi, secretarul de stat, Ministerul Finanțelor și Serviciul Național de Informații sunt obligați în termen de 180 de zile să raporteze Congresului despre cei mai mari oameni de afaceri ruși legați de Kremlin și Putin, pentru a indica dimensiunea și sursele veniturilor lor, activele și rudele acestora.

Termenul limită pentru trimiterea raportului expiră la 2 februarie când va fi publicat. Președintele american a numit deja trei persoane responsabile de acest raport, secretarul de stat Tillarson, șeful serviciului de informații naționale Dan Coates și ministrul de finanțe Stephen Munchin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bruxelles-ul vrea să oblige Ucraina să cumpere majoritar armament european, nu american

    UE dorește să introducă o regulă „Cumpără active europene”...

    Rubio promite să nu candideze la prezidențiale dacă o va face Vance

    Secretarul de stat american Marco Rubio a exclus miercuri...

    Americanii ajutați de ruși și europenii se bat pe activele rusești înghețate

    Europa a primit semnale clare că administrația americană dorește...

    Coaliția a decis creșterea salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026

    Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a...

    Bolojan: Persoanele cu dizabilități trebuie să plătească impozit local

    Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu...

    Viktor Orbán: Am spus la Bruxelles că nu creștem taxele

    Maghiarii nu doresc să le crească povara din cauza...

    Premierul slovac: Ceea ce face UE Serbiei nu are nicio legătură cu bunul simț

    Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat astăzi că va...

    Articole relationate

    Categorii populare