spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-2.9 C
București

”RUȘINE FRANȚEI”: Proteste după ce asasinul unei sexagenare evreice nu va fi judecat

Mii de persoane s-au adunat duminică la manifestaţii desfăşurate în Franţa, în special la Paris, în urma apelului unor organizaţii civice şi ale reprezentanţilor comunităţii evreieşti, pentru protesta faţă de nejudecarea asasinului sexagenarei evreice Sarah Halimi, considerat de justiţia franceză inapt pentru un proces din cauza lipsei de discernământ, relatează AFP conform Agerpres.

La Tel Aviv, în Israel, sute de persoane s-au reunit în aceeaşi la un protest la care au cerut judecarea autorului crimei, scandând sloganuri precum ”Justiţie pentru Sarah Halimi” sau ”Ruşine” Franţei.

Sub sloganul ”Fără justiţie nu există Republică”, manifestanţii de la Paris s-au reunit la iniţiativa grupului ”Să acţionăm pentru Halimi”. ”Strigătul se aude tot mai tare şi speranţa a revenit. Speranţa, sunteţi voi, aici!”, a spus de la tribuna mitingului fratele lui Sarah Halimi, William Attal.

Mai devreme în aceeaşi zi, ministrul francez al justiţiei, Eric Dupond-Moretti, a anunţat că la sfârşitul lunii mai va prezenta un proiect de lege menit să ”umple vidul legislativ”, după ce Curtea de Casaţie a Franţei a confirmat pe 14 aprilie că asasinul lui Sarah Halimi, ucisă în anul 2017 la Paris, nu este apt pentru un proces. Anunţul ministrului francez survine unei solicitări din partea preşedintelui Emmanuel Macron.

Cea mai înaltă instanţă judiciară a Franţei a recunoscut caracterul antisemit al crimei, dar stabilit că ucigaşul, Kobili Traoré, nu poate fi judecat din cauza lipsei sale de discernământ la momentul faptei, el fiind de atunci internat la psihiatrie. Potrivit experţilor psihiatri care l-au examinat, acesta se afla sub impusul unei ”stări delirante” când şi-a ucis vecina Lucie Attal, în vârstă de 65 şi cunoscută sub numele de Sarah Halimi.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare