spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Putin la intâlnirea cu oamenii de afaceri ruși: Doar lașii își plătesc datoriile

Luni, 26 mai, președintele Vladimir Putin s-a întâlnit cu reprezentanți ai companiilor ruse din diverse industrii în onoarea Zilei Antreprenorilor. Întâlnirea a durat mai mult de două ore și a fost frecventată de două duzini de antreprenori, fiecare dintre aceștia având un fel de solicitare.

În special, CEO-ul lanțului de restaurante fast-food Vkusno-I-Period, Oleg Paroev, era îngrijorat că, dacă McDonald’s ar reveni, toate dezvoltările IT pe care Vkusno-I-Period le-a dezvoltat timp de trei ani ar fi în zadar. El i-a cerut lui Putin să nu permită o astfel de situație, „astfel încât, în orice caz, să continuăm să dezvoltăm tehnologii”. Comentând posibilitatea ca lanțul american de magazine să răscumpere afaceri rusești în baza opțiunii oferite, Putin a glumit spunând că „doar lașii își plătesc datoriile”. Președintele a promis că va ajuta la rezolvarea problemelor legate de posibila revenire a lui McDonald’s în Rusia.

„Toate instrumentele sunt în mâinile noastre. Noi, repet, nu i-am dat afară, ei au plecat, ei bine, în regulă, dacă au dreptul să cumpere, probabil este legat de un anumit timp, legat de niște condiții pentru un anumit număr de ani. <…> Dacă îmi dați contractul, îl voi analiza acum și vă voi arăta totul, cum să faceți totul, avem specialiști buni. Cu siguranță vă vom ajuta. „Nici să nu vă îndoiți”, a spus Putin.

Stanislav Iodkovsky, CEO al dezvoltatorului ecosistemului de comunicații corporative IVA Technologies, a propus limitarea activității serviciilor care au părăsit Rusia, dar pe care utilizatorii obișnuiți continuă să le utilizeze în mod activ, cum ar fi Zoom și Microsoft Teams. Potrivit acestuia, industria pierde miliarde din cauza funcționării continue a acestor servicii, care au analogi în Rusia. Putin a fost de acord cu el, cerând ca aceștia să fie „strangulați”. „Încearcă să ne stranguleze, trebuie să le răspundem, trebuie să acționăm la fel”, a spus președintele rus.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare