spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.9 C
București

PSD: Conducerea coaliţiei de guvernare a decis constituirea unui grup de lucru pentru transpunerea în lege a recomandărilor Băncii Mondiale şi Comisiei Europene privind pensiile speciale

Conducerea caliţiei a decis constituirea unui grup de lucru pentru formularea unui set de amendamente la proiectul de lege privind pensiile speciale, care să reflecte recomandările finale ale Băncii Mondiale şi Comisiei Europene, arată un comunicat de presă al PSD.

Grupul de lucru va include toţi miniştrii care gestionează în prezent pensiile de serviciu, mai indică sursa citată.

Obiectivele principale ale grupului de lucru sunt reducerea ponderii în PIB a costurilor cu pensiile speciale, asigurarea echităţii în raport cu pensiile din sistemul contributiv şi îndeplinirea angajamentelor asumate de România în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, astfel încât ţara noastră să poată absorbi toate fondurile europene disponibile în acest program.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Sancțiunile americane pentru comerțul cu Iranul lovesc India

    India va fi obligată să își reconsidere politica comercială...

    Articole relationate

    Categorii populare