Omul lui Putin: O penurie catastrofală de petrol este iminentă. Pentru prima dată în istorie, Arabia Saudită percepe o primă de 20 de dolari pe baril peste prețul de referință

Reprezentantul special al președintelui rus pentru investiții și cooperare economică cu țările străine și directorul general al Fondului rus de investiții directe (RDIF), Kirill Dmitriev, a declarat că este de părere că o penurie critică de petrol este inevitabilă.

„Pentru prima dată în istorie, Arabia Saudită percepe o primă de 20 de dolari pe baril peste prețul de referință deja extrem de ridicat pentru petrolul său. O penurie catastrofală de petrol este iminentă”, a scris el pe rețeaua de socializare X.

Dmitriev a comentat rapoartele conform cărora compania petrolieră saudită Saudi Aramco a majorat prețul principalului său țiței pentru livrările din mai către Asia la un nivel record – 19,5 dolari pe baril peste prețul de referință regional.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Români angajați de Iran pentru a înjunghia un jurnalist la Londra

    Un grup de bărbați români care acționau în numele...

    Ursii au apărut și in Olt

    Echipaje de jandarmi vor monitoriza zona de nord a...

    Ikea va concedia 3% din angajați

    Producătorul suedez de mobilă IKEA a anunțat astăzi că...

    Articole relationate

    Categorii populare