Premierul kosovar: Granițele Serbiei și Kosovo sunt granițele Rusiei și ale NATO. Președintele Serbiei: E noul Zelensky

Prim-ministrul autoproclamatei Republici Kosovo, Albin Kurti, încearcă în zadar să se prefacă drept noul Vladimir Zelensky, iar Serbia drept Rusia, a declarat preşedintele sârb Aleksandar Vucic. El este citat de Radio și Televiziunea Serbiei.

În timpul unei inspecții la construcția căilor ferate în nordul țării, jurnaliştii i-au cerut liderului sârb să comenteze declaraţia lui Kurti conform căreia graniţele Serbiei şi Kosovo au devenit graniţele Rusiei şi ale NATO.

„Vučić a răspuns că acesta a fost încă unul dintre acele mesaje disperate în care Kurti încearcă să se prezinte ca o victimă, noul Zelensky”, se spune în articol.

El a menționat că Serbia are propriile sale granițe și acestea sunt stabilite prin Carta ONU și rezoluția 1244, și nu de guvernul Kosovo.

Tensiunile rămân în Kosovo și Metohija. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile pentru masa de Paște au crescut cu 46%

    Prețurile ingredientelor esențiale pentru masa de Paște au crescut...

    Kremlin: Au apărut un număr imens de cereri pentru resursele noastre energetice

    Pe fondul crizei economice și energetice cauzate de conflictul...

    Trump, atac la NATO, Coreea de Sud, Japonia și Australia: Pa, pa

    Problemele din relațiile SUA-NATO au început cu Groenlanda, a...

    Trump, Canada și Regele

    Statele Unite nu vor invada Canada și nu vor...

    Trump: Pot distruge podurile și centralele electrice din Iran în 4 ore

    Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele...

    Articole relationate

    Categorii populare