spot_img
duminică, 28 decembrie, 2025
-1.9 C
București
spot_img

Praf saharian în vestul țării

Concentraţii de particule de praf saharian în cantităţi reduse vor ajunge deasupra României în următoarele zile, în special în zilele de 1 şi 2 mai, se arată într-un comunicat de presă al Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

În perioada 30 aprilie – 3 mai, circulaţia aerului, preponderent din sector sud-vestic, favorizează avansul dinspre nordul Africii a unei mase de aer tropical încărcate cu particule de praf de origine sahariană, îndeosebi către sud-estul Europei, inclusiv deasupra României. Concentraţiile particulelor de praf ce urmează să ajungă deasupra României vor fi mult mai reduse, în comparaţie cu cele din zona Peninsulei Italice şi sudul Peninsulei Balcanice.

„Depunerile de praf în ţara noastră vor putea fi observate la finalul săptămânii (1 şi 2 mai), în zonele şi intervalele cu ploaie, la început în special în regiunile sud-vestice, apoi şi în restul ţării”, se menţionează în comunicat.

Un fenomen similar a mai fost înregistrat în noaptea de 7 spre 8 februarie, la început în regiunile vestice, nord-vestice şi la munte, iar ulterior în restul ţării.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Sprijinul sârbilor pentru aderarea la UE s-a prăbușit

    Sprijinul populației Serbiei pentru aderarea țării la Uniunea Europeană...

    Lui Putin i s-au raportat mai multe cuceriri, intre care un punct cheie in Donbas

    Președintele rus Vladimir Putin a fost informat despre capturarea...

    Scandal in USR

    Nemulțumiri în rândul unor lideri USR după ce premierul...

    CNN: Trump nu îi primește pe liderii europeni la întâlnirea cu Zelenski

    Președintele american Donald Trump îl va primi pe președintele...

    Articole relationate

    Categorii populare