Politico: Leyen și-a transformat prietenii in dușmani

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, se confruntă cu un vot de încredere săptămâna aceasta pentru a doua oară în trei luni, în timp ce cinci categorii de politicieni cu opinii foarte diferite îi dau bătăi de cap, în timp ce unii dintre ei vor să o demită din funcție, scrie astăzi Politiko.

Nu este niciodată bine să porți război pe mai multe fronturi, dar președintele CE, care se află în această funcție din 2019, nu are alternativă, iar pericolul pândește din toate părțile, notează publicația.

Nu este vorba doar despre votul de încredere cu care trebuie să se confrunte săptămâna aceasta în Parlamentul European, consideră Politico, ci și despre cei care se simt trădați și o amenință într-un mod mai subtil și care s-au transformat din prieteni în dușmani ai ei și la ale căror standarde înalte nu a putut niciodată să se ridice și poate nici nu a intenționat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vicepremierul rus: Cea mai mare criză energetică din ultimii 40 de ani

    Actualul conflict din Orientul Mijlociu a dus la cea mai mare...

    Mișcarea cu care Iranul poate arunca in aer prețul petrolului pentru ani de zile

    Răspunsul potențial al Iranului la un atac (presupus din...

    Vance in Ungaria, sprijin pentru Viktor Orbán in alegeri

    Vicepreședintele american JD Vance intenționează să facă în curând...

    Consilierul lui Putin: Navele Marinei Ruse vor escorta navele comerciale rusești

    Navele Marinei Ruse vor începe să escorteze navele comerciale...

    Articole relationate

    Categorii populare