Omul de la Sănătatea lui Merkel îl vrea pe omul considerat al Chinei în continuare la șefia OMS

Ministrul german al sănătăţii, Jens Spahn (CDU-partidul lui Merkel), a declarat marţi că îl susţine pe Tedros Adhanom Ghebreyesus pentru un al doilea mandat în fruntea Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) şi a făcut apel la alte state să-şi acorde de asemenea sprijinul pentru fostul ministru etiopian al sănătăţii, transmite Reuters conform Agerpres.

„Invităm statele partenere să ni se alăture în nominalizarea lui Tedros ca DG” (Director general) al OMS, a afirmat Spahn, pentru Reuters.

Săptămâna trecută, surse care au dorit să li se păstreze anonimatul au declarat pentru Reuters că Tedros va candida probabil fără rivali pentru un al doilea mandat la frâiele OMS, pe fondul demersurilor de călăuzire a comunităţii internaţionale prin cea mai mare criză sanitară din ultimii 100 de ani, cu toate că nu este susţinut şi de propria ţară, Etiopia.

Tedros s-a aflat în fruntea OMS pe parcursul recentelor epidemii de Ebola, precum şi al pandemiei de COVID-19, rezistând criticilor din partea administraţiei fostului preşedinte american Donald Trump în sensul că ar fi „China-centric”.

Aceste critici au fost reflectate marţi într-un editorial în Wall Street Journal împotriva unui al doilea mandat pentru Tedros. „Casa Albă se angajează în rele practici, evitând cooperarea cu aliaţii şi partenerii pentru a susţine o alternativă credibilă”, a scris cotidianul citat.

Tedros, care conduce OMS din 2017, nu şi-a făcut cunoscute public planurile privind un al doilea mandat de cinci ani în fruntea organizaţiei, dar patru surse au indicat că este singurul candidat cunoscut

Hot this week

Topics

Mai mult

    Problema penală a contractului prezidențial de lobby: ÎN ROMÂNIA ESTE TRAFIC DE INFLUENȚĂ

    Administrația Prezidențială a președintelui Dan ne-a oferit un rar...

    Comisia Europeană cere Ungariei să renunțe la interzicerea importului de produse agricole din Ucraina

    Comisia Europeană solicită Ungariei să retragă măsurile unilaterale care...

    Țările frugale ale Europei vor austeritate

    Cele 27 de state membre ale UE au avut...

    Presedintele ceh: Numărul țărilor care cumpără muniție pentru Ucraina s-a înjumătățit

    Numărul țărilor care participă la inițiativa condusă de Cehia...

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    Articole relationate

    Categorii populare