spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.6 C
București

Noi cutremure la granița Turciei cu Siria: 6,4 și 5,8

În provincia turcă Hatay, la granița cu Siria, au avut loc două noi cutremure, au spus seismologii locali.Primele cutremurări cu magnitudinea de 6,4 au fost înregistrate la ora 17.04 UTC. Epicentrul a fost la nouă kilometri de Antakya în Turcia și la 75 de kilometri de Latakia, Siria.

Sursa cutremurului se afla la o adâncime de doi kilometri. Potrivit seismologilor europeni, acesta a fost simțit și în Liban, Siria, Israel și Cipru.

La ora 19.07, Autoritatea Turcă de Management al Dezastrelor (AFAD) a raportat un al doilea cutremur cu magnitudinea 5,8 în provincia Hatay. Potrivit CNN Türk, dezastrul natural a dus la noi distrugeri.

„Pământul a tremurat sub picioare. Au fost tremurături foarte puternice, sunt distrugeri”, a spus corespondentul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare