spot_img
miercuri, 25 februarie, 2026
8 C
București

Natalia Intotero (PSD) critică închiderea piețelor

Deputata social-democrată Natalia Intotero a criticat vineri intenţia autorităţilor de a închide pieţele în contextul măsurilor de prevenire a transmiterii virusului SARS-CoV-2, ea atrăgând atenţia că producătorii agricoli români se află într-o situaţie dificilă deoarece nu ar fi fost ajutaţi de guvern pe parcursul acestui an.

„Nu înţelegem de ce aceste pieţe sunt mai periculoase decât un supermarket. Nu înţeleg acest lucru nici producătorii noştri români, care anul acesta s-au confruntat cu foarte multe probleme şi nu au simţit o implicare şi o susţinere din partea guvernului”, a declarat, într-o conferinţă de presă, parlamentara PSD.

În calitatea sa de fost cadru didactic, Natalia Intotero a atras atenţia asupra situaţiei din învăţământ, menţionând că introducerea cursurilor online în toate şcolile îi va afecta în special pe elevii care vor trebui să susţină evaluarea naţională sau bacalaureatul.

În opinia sa, dacă s-ar fi efectuat o testare masivă a populaţiei, de la începutul pandemiei, s-ar fi putut evita închiderea şcolilor.

„Dacă s-ar fi testat masiv, de la începutul pandemiei, aşa cum a recomandat Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi ţinând cont de celelalte modele ale ţărilor din Uniunea Europeană, cred că sistemul educaţional ar fi putut dă funcţioneze, să fie găsite alte soluţii”, a arătat Intotero.

Deputata PSD a mai spus că o parte din soluţii ar fi putut veni în urma consultărilor cu cadrele didactice, elevii şi părinţii, însă a menţionat că acestea nu ar fi avut loc.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Departamentul de Stat către Kiev: Nu mai atacați Novorosiisk

    Departamentul de Stat al SUA i-a cerut guvernului ucrainean...

    Turismul, scădere de 13,9% in 2025

    Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piață prestate...

    Șeful liberal al CJ Ilfov, atac la consilierul lui Bolo: INACCEPTABIL

    Vreau să îl întreb public pe premierul României dacă...

    Bolo anunță creșterea vârstei de pensionare pentru toți românii

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, marţi seară, că principala...

    CEO-ul JP Morgan: Gândaci de bucătărie fac lucruri stupide

    Jamie Dimon, CEO al JPMorgan, cea mai mare bancă...

    Articole relationate

    Categorii populare