spot_img
miercuri, 24 decembrie, 2025
3 C
București

Ministrul German al Agriculturii vrea eliminarea TVA-ului pentru alimentele proaspete

Ministrul german al Agriculturii este de acord cu eliminarea TVA-ului pentru alimentele proaspete. Cem Özdemir s-a alăturat grupurilor de consumatori din Germania pentru a solicita eliminarea temporară a TVA-ului la fructe și legume. Ar ajuta astfel la atenuarea crizei costului vieții pentru cele mai sărace gospodării.

El a spus că susține personal eliminarea TVA-ului la fructe, legume și leguminoase (cum ar fi fasolea, lintea și mazărea).

Özdemir a declarat pentru Agenția de Presă Germană: „În dezbaterea privind primul pachet de ajutor, am indicat deja că o reducere a TVA-ului la alimentele sănătoase ar fi benefică. În special pentru cei care au o marjă de libertate financiară mică sau deloc”, scrie Ziarul Românesc din Germania.

Președintele DIW, Marcel Fratzscher, a declarat: „Guvernul german ar trebui să elimine temporar cota redusă de TVA de șapte procente. Acest lucru ar reduce alimentele și alte bunuri de bază și ar ajuta oamenii rapid și fără birocrație”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Dâmbovița anunță noi investiții in sistemul medical

    Sfârșitul de an aduce noi contracte de finanțare semnate...

    Până la pacea din Ucraina, rușii și americanii fac proiecte economice. ȚINTELE

    Uniunea Industriașilor și Antreprenorilor din Rusia (RSPP) continuă dialogul...

    SUA au desfășurat trupe masive spre Venezuela

    Statele Unite au desfășurat săptămâna aceasta în Caraibe un...

    Avertisment de la Cernobîl

    Sarcofagul de la Centrala Nucleară de la Cernobîl s-ar...

    Ucrainienii au fugit dintr-un oraș considerat cheie de ruși

    Armata ucraineană a abandonat orașul Seversk din Donbas pentru...

    Trump a zburat cu avionul lui Epstein de cel puțin 8 ori

    Cel de-al treilea lot de documente publicate de Departamentul...

    Articole relationate

    Categorii populare