spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-1.5 C
București

Ministrul de Interne de la Belgrad: Chiar dacă toată lumea va recunoaște Kosovo, Serbia nu o va face

Ministrul sârb al Afacerilor Interne, Aleksandar Vulin, a declarat că Rusia nu își schimbă poziția și nu va recunoaște așa-numitul Kosovo și a adăugat că dacă totuși întreaga lume îl va recunoaște, Serbia nu va face aceasta, ceea ce în esență este cel mai important.

„Recunoscând așa-numitul Kosovo ca stat, Occidentul a folosit dreptul celui mai puternic, că această bâtă are două capete.În agresiunea NATO din 1999, în Serbia a fost ucis dreptul internațional și nimic nu îl va putea reînvia acum în Ucraina:, a spus el.

Vulin a spus acest lucru comentând acuzațiile președintelui rus Vladimir Putin, care a spus că s-a creat un precedent cu Kosovo și că Rusia are tot dreptul să recunoască republicile din Donbas în conformitate cu Carta Națiunilor Unite și că atunci când Kosovo și-a declarat independența, Curtea Internațională de Justiție, presată de țările occidentale, a decis că aceasta este conform Cartei Națiunilor Unite.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Fosta asistentă a lui Epstein: Epstein i-a prezentat-o ​​pe Melania lui Donald Trump

    Dosarele declasificate ale lui Jeffrey Epstein, acuzat de trafic...

    Macron anunță că va vorbi cu Putin

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că o posibilă...

    Senatoarea Horga: Românii au suportat costurile unui deficit mare și așteaptă rezultate, nu populism

    Începem o nouă sesiune parlamentară cu o responsabilitate clară:...

    Articole relationate

    Categorii populare