Iohannis a închiriat un Boeing de la o companie din Luxembourg pentru a-l duce în Japonia. Aeronava a făcut escală și la Sibiu

Preşedintele Klaus Iohannis se află într-o vizită oficială în Japonia, care va fi urmată de o vizită de stat în Republica Singapore.Delegația oficială a președintelui României a zburat spre aeroportul Haneda din Tokyo (Japonia) cu un Boeing 737-900ER în configurație BBJ (Boeing Business Jet) care aparține companiei luxemburgheze Global Jet.

Acest avion a zburat pe ruta București – Sibiu – Tokyo în 4-5 martie 2023, probabil pentru a-l lua de acasă, în weekend, pe președintele României.Deoarece autonomia avionului este insuficientă pentru un zbor fără escală din Sibiu până în capitala Japoniei, piloții au efectuat o oprire pentru realimentare în Baku (Azerbaidjan).

Hot this week

Topics

Mai mult

    10 măsuri care ar rezolva criza petrolului

    Asociația Energia Inteligentă (AEI) a propus, luni, autorităților zece...

    Orbán: Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac grav împotriva Ungariei

    Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac...

    Iranul a folosit pentru atacarea Qatar Energy rachete sofisticate care evită sistemul Patriot

    În atacurile asupra instalațiilor de producție ale Qatar Energy...

    Iranul susține că are arme surpriză

    Iranul a trecut de la o strategie defensivă la...

    Războiul cu Iranul a paralizat piața americană de petrol și gaze

    Războiul SUA cu Iranul a dus la oprirea tranzacțiilor...

    Rusia: Acțiunea militară împotriva Iranului unește populația țării în jurul conducerii sale

    Acțiunea militară împotriva Iranului unește populația țării în jurul...

    Articole relationate

    Categorii populare