Înalți oficiali americani s-au mutat in baze militare

Înalți oficiali americani au început să se mute în baze militare în urma uciderii activistului de dreapta Charlie Kirk, relatează revista americană The Atlantic, citând surse.

Motivele relocărilor includ nu doar uciderea lui Kirk, ci și protestele locuitorilor americani împotriva politicilor lui Trump, scrie publicația. Amenințările la adresa oficialilor și a familiilor acestora au fost, de asemenea, un factor.

Cel puțin șase oficiali ai administrației Trump s-au mutat în baze militare unde oficialii se pot baza pe protecție militară, potrivit unor surse de la The Atlantic. Printre aceștia se numără secretarul pentru securitate internă, Kristi Noem, secretarul de stat Marco Rubio, secretarul Apărării, Pete Hegseth și alții.

Acești oficiali locuiesc acum în locuințe militare lângă Washington, D.C., precum și în baze militare. Hegseth și Rubio s-au mutat la Fort Lesley McNair, în timp ce Noem s-a mutat din blocul ei de apartamente din D.C. într-o casă destinată comandantului Gărzii de Coastă de la Baza Comună Anacostia-Bolling, peste râu față de Washington.

În plus, secretarul armatei americane, Daniel Driscoll, s-a mutat la baza militară: familia sa locuiește în Washington doar o parte din timp, iar restul timpului îl petrece la Baza Comună Myer-Henderson Hall, lângă Cimitirul Național Arlington (o suburbie a orașului Washington).

Purtătoarea de cuvânt a Departamentului pentru Eficacitatea Guvernului (DOGE), Katie Miller, și soțul ei, principalul consilier pe probleme de politică internă al lui Trump, Stephen Miller, locuiesc și ei într-o casă destinată personalului militar, relatează publicația.

În Statele Unite, au existat precedente de membri ai cabinetului care au locuit în baze militare sub administrațiile anterioare, notează The Atlantic. Printre aceștia s-au numărat Robert Gates, secretar al Apărării în timpul președinților George W. Bush și Barack Obama, și Jim Mattis, șeful Pentagonului în timpul primului mandat al lui Trump. Mike Pompeo, fost director al CIA și fost secretar de stat în timpul lui Trump, a locuit la Baza Comună Myer-Henderson Hall în timpul primei sale președinții.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Arabia Saudită: Prețul petrolului va crește la 180 de dolari

    Oficialii din Arabia Saudită cred că prețul petrolului ar...

    Trump s-a răzgândit: Nu mai desfășoară trupe terestre împotriva Iranului

    Președintele american Donald Trump a promis joi că nu...

    Tulsi mai pune o cărămidă in controversa iraniană a lui Trump

    Directoarea serviciilor de informații americane Tulsi Gabbard a refuzat...

    Ciprul vrea să rediscute prezența bazelor militare britanice

    Președintele Ciprului, Nikos Christodoulidis, a declarat astăzi că este...

    Șeful Pentagonului: Nu avem arme de dat Ucrainei

    Arsenalele de arme avansate ale Statelor Unite sunt încă...

    Articole relationate

    Categorii populare