Ciolacu, întrebat despre plata datoriilor: De ce nu-l întrebaţi pe Cîţu? De ce nu aţi ţipat când a făcut datorii de 9,2% din PIB? 

Premierul Marcel Ciolacu a fost întrebat, miercuri, despre plata datoriilor şi a afirmat că ar trebui să fie întrebat fostul premier Florin Cîţu, care a făcut acele datorii de 9,2% din PIB. Ciolacu a explicat că acele datorii trebuie plătite şi “vom bugeta ca să nu intrăm în incapacitate de plată”.

Marcel Ciolacu a fost întrebat., miercuri, într-o conferinţă de presă, despre faptul că anul viitor sunt estimate plăţi doar pe dobânzi de aproximativ 40 de miliarde.

“De ce nu-l întrebaţi pe Cîţu? De ce nu aţi ţipat când a făcut datorii de 9,2% din PIB? Cumva consideraţi că acele datorii nu le plăteşte? Va veni vreun prim-ministru sau vreun preşedinte al României care să spună nu vă supăraţi, eu nu am nicio treabă cu ce-au făcut ei. De ce n-a văzut România când un inconştient a dus ţara în această zonă? Iertaţi-mă că întreb şi eu. N-am nicio problemă, răspund la orice întrebare, dar ăsta este adevărul”, a declarat premierul.

Acesta a precizat că datoriile trebuie plătite.

”Acele datorii trebuiesc plătite. Şi ne-am pregătit şi vom bugeta ca să nu intrăm, Doamne-fereşte, în incapacitate de plată, la Bufferul care este acum şi la Banca Naţională şi la Ministerul de Finanţă, pentru că avem cel mai mare buffer, nu este o problemă să avem neincapacitate de plată sub nic o formă anul viitor”, a mai afirmat Marcel Ciolacu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Biden jr: Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor

    Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor,...

    Fostă purtătoare de cuvânt a lui Zelenski: Suferim pierderi uriașe

    Ucraina suferă pierderi uriașe din cauza escaladării conflictului, a...

    Feribotul intre România și Serbia de la Moldova Nouă funcționează din nou și oferă si excursii de grup

    După suspendarea temporară a traversărilor din primăvară, feribotul Baziaș...

    Vucic anunță autostrada Belgrad-Vârseț la granița României. In paralel se lucrează la Timișoara-Moravița

    Serbia accelerează dezvoltarea infrastructurii rutiere și pregătește unul dintre...

    Conspirațiile din spatele penelor masive de curent din Georgia

    Serviciul de Securitate al Statului (SSS) din Georgia a...

    Articole relationate

    Categorii populare