Banca Angliei DECIZIE înainte de Brexit. 4 milioane de britanici afectați

Banca Angliei (BoE) a anunţat joi a doua majorare a dobânzii de referinţă de la criza financiară din 2008, în linie cu estimările analiştilor, şi a dat asigurări că orice creşteri în următorii trei ani vor fi limitate şi graduale, pe fondul incertitudinilor provocate de Brexit, transmit AP, Reuters şi BBC.

Rata dobânzii a fost majorată de la 0,50% la 0,75% – cel mai ridicat nivel din martie 2009. Majoritatea analiştilor se aşteptau la o majorare a costului creditului cu 25 de puncte de bază.

În urma deciziei BoE, aproape patru milioane de britanici vor plăti rate mai mari la creditele ipotecare, iar cei care au depozite bancare vor obţine câştiguri uşor mai ridicate.

Economia Regatului Unit, a cărei creştere a încetinit după votul din 2016 privind ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, operează aproape „la limita de viteză”, sporind perspectiva unor presiuni inflaţioniste în perioada următoare, a apreciat BoE. Instituţia a dat asigurări că orice creşteri ale dobânzii de referinţă vor fi limitate şi graduale deoarece rata inflaţiei va urca în următorii ani foarte puţin peste ţinta BoE de 2%. În prezent, rata inflaţiei este de 2,4%.

A cincea economie mondială „ar putea fi influenţată semnificativ de răspunsul gospodăriilor, oamenilor de afaceri şi pieţelor financiare” la ştirile privind Brexitul, a avertizat Banca Angliei.

În următorii doi ani rata inflaţiei va fi de 2,09%, a previzionat BoE, care se aşteaptă la o creştere „modestă”, de 1,4%, a economiei britanice în acest an şi de 1,8% anul viitor. Salariile ar urma să înregistreze un avans de 2,5% la sfârşitul acestui an şi de 3,5% în 2019, în timp ce rata şomajului va scădea şi mai mult, de la nivelul record scăzut de 4,2% în prezent.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Genunchiul broaștei, Simion, PNL și USR

    Reducerea numărului de parlamentari și formarea unei singure camere...

    Trump a prelungit armistițiul cu Iranul pe termen nelimitat

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că nu...

    Fritz vrea să racoleze parlamentari AUR

    ”Eu nu exclud că există parlamentari care acum sunt...

    Erdogan: Războiul din Orient slăbește Europa, daunele vor fi însemnate

    Războiul din Orientul Mijlociu 'începe să slăbească Europa', a...

    Trump face lista aliaților NATO: buni și răi. Cei răi vor fi „pedepsiți”

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, face...

    SUA a tăiat livrarea de dolari in numerar către o țară

    Statele Unite au suspendat livrarea de dolari în numerar...

    Articole relationate

    Categorii populare