spot_img
joi, 15 ianuarie, 2026
-0.8 C
București

Americanii anchetează corupția regimului Zelenski: „O veste proastă”

Statele Unite ale Americii au trimis auditori la Kiev pentru a se asigura că „nu este deturnat niciun ajutor sau armament”, potrivit subsecretarului de stat pentru afaceri politice al Departamentului de Stat, Victoria Nuland. Decizia vine în contextul în care membrii republicani ai Congresului american și-au exprimat dorinţa de a desfăşura eforturi suplimentare de supraveghere a sprijinului pentru Ucraina, dar și după ce presa de la Kiev a dezvăluit mai multe cazuri de corupție în rândul demnitarilor care gestionează ajutorul primit.

Analistul politic Taras Ciornovil, fost parlamentar, consideră că sosirea la Kiev a auditorilor americani este o veste proastă pentru Administrația Zelenski, „fiind doar una dintre sutele de probleme care au ieșit la suprafață”. Expertul subliniază că nu este vorba de o vizită de control a Congresului sau a Senatului, ci de o verificare serioasă de audit.

O altă întrebare este în ce domenii ar fi avut loc încălcări. Vreau să cred că nu a dispărut nimic din ajutorul militar acordat și din finanțările bugetare directe”, scrie Taras Ciornovil pe pagina sa de Facebook

El prognozează că SUA vor folosi prezența auditorilor în Ucraina ca un element suplimentar de presiune asupra Administrației Zelenski pentru a curăța rândurile de oficiali bănuiți de corupție, amintind de cazul dispariției a 50 de autovehicule transmise Ucrainei de General Motors.

„Tancurile americane nu au sosit încă, dar auditorii sunt deja aici”, a scris publicația DSNews. Kievul va fi nevoit să realizeze o serie de reforme și remanieri de cadre în plin război cu Rusia, dacă neregulile dezvăluite de presă vor fi confirmate de auditori, mai scriu jurnaliștii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rușii au cucerit in 2 săptămâni din ianuarie 300 de kilometri pătrați

    Forțele ruse au cucerit peste 300 de kilometri pătrați...

    Gafă la Interne cu o poezie de Eminescu

    Câteva versuri dintre-o poezie a lui Mihai Eminescu postate...

    The Economist: Rușii înaintează încet

    Săptămânalul britanic The Economist creionează un tablou pesimist al...

    Trump nu crede in fiul șahului Iranului

    Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri că liderul...

    Ministrul de externe iranian anunță că revoltele s-au terminat

    Ministrul iranian de externe, Abbas Arakchi, a declarat astăzi...

    Articole relationate

    Categorii populare