Ambasadorul rus la ONU: UE și Marea Britanii nu vor fi garanți sau mediatori ai păcii din Ucraina

„Faza fierbinte” a conflictului din Ucraina s-ar putea să se încheie în curând, această oportunitate a apărut datorită venirii republicanilor la putere în Statele Unite, a declarat Reprezentantul Permanent al Rusiei la ONU, Vasily Nebenzya.

„Cu toții vedem ce procese se întâmplă în lume astăzi, după ce administrația republicană a venit la putere în Statele Unite. Așa cum am cerut în ultimele luni, diplomația a intrat în sfârșit în joc. Există șansa ca faza fierbinte a crizei ucrainene să se încheie în curând”, a spus el.

Nebenzya a declarat că actualul proces de pace analizează încercări anterioare, adică acordurile de la Minsk. După cum a remarcat el, această experiență arată că țările UE și Marea Britanie sunt „absolut incapabile de a ajunge la un acord” și nu vor fi „garanți” sau „mediatori”.

Reprezentantul permanent al Rusiei a adăugat că încetarea focului și „înghețarea conflictului ucrainean de-a lungul liniei de contact” nu sunt în sine garanții ale unui acord, iar aceasta este o altă „lecție de la Minsk”. Nebenzya a subliniat că Ucraina a pierdut „iremediabil” Crimeea, RPD, LPR, Zaporizhia și Herson, care au devenit parte a Rusiei în urma referendumurilor din 2014 și 2022.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cine din Iran negociază cu americanii și cum

    Președintele Parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, reprezintă Iranul în...

    Meloni aproape să piardă referendumul

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni este pe cale să piardă...

    Prin măsurile pe piața carburanților, Bolo face jocul marilor companii, în special OMV

    Plafonarea marjelor este intervenția 'inteligentă' care lovește selectiv și...

    10 măsuri care ar rezolva criza petrolului

    Asociația Energia Inteligentă (AEI) a propus, luni, autorităților zece...

    Orbán: Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac grav împotriva Ungariei

    Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac...

    Iranul a folosit pentru atacarea Qatar Energy rachete sofisticate care evită sistemul Patriot

    În atacurile asupra instalațiilor de producție ale Qatar Energy...

    Articole relationate

    Categorii populare