USR amenință că pică guvernul Orban

Senatorul USR, Vlad Alexandrescu, declară într-un interviu pentru Europa Liberă că dacă Ludovic Orban nu reușește să formeze o majoritare parlamentară care să treacă cele 4 condiții puse de USR, atunci partidul nu va da votul pentru învestirea cabinetului. E al doilea pas spre alegerile anticipate.

După întâlnirea de marți de la Cotroceni, USR susține că nu s-a înțeles cu președintele Klaus Iohannis asupra stabilirii unui calendar care să permită organizarea cât mai rapidă a alegerilor anticipate și rămâne inflexibil în ce privește îndeplinirea unor patru condiții înainte de votul de învestitură.

Se ridică astfel întrebarea dacă viitorul cabinet va beneficia de voturile USR în situația în care cele patru cerințe nu vor trece prin parlament în cele zece zile pe care Ludovic Orban le are la dispoziție pentru a forma cabinetul și a obține o majoritate pentru susținerea lui.

Într-un comunicat de presă, postat pe Facebook marți noaptea, imediat după ședința în care s-a respins propunerea deputatului Stelian Ion ca USR să intre totuși la guvernare, se spune clar: ”Toate condițiile de mai sus trebuie îndeplinite înainte de votul de învestitură – de altfel, ele pot fi îndeplinite într-o singură zi de muncă la Parlament, pentru că toate aceste proiecte sunt blocate acum în Legislativ”.

În comunicatul de presă de marți după-amiază, ulterior consultării de la Cotroceni, se introduce o nuanță, care face lucrurile mai confuze. Astfel, dispare sintagma ”înainte de votul de învestitură”: ”Cerem președintelui Iohannis și premierului desemnat Orban ca în procesul de formare a majorității necesare învestirii guvernului să includă și condițiile USR PLUS. Altfel, USR nu va da votul de învestitură în Parlament. Toate condițiile noastre pot fi îndeplinite de Parlament într-o zi de muncă”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo închide Dacia și Ford

    Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită...

    Guvernul va distruge ce a mai rămas din industrie cu criza energetică după lovitura taxelor

    Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea...

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Articole relationate

    Categorii populare