VIDEO: Scandal în partidul Moscovei din Basarabia

Liderul formaţiunii, Igor Dodon, a declarat într-un interviu acordat portalului gagauzinfo.md, că organizaţia teritorială a partidului din Găgăuzia va fi desfiinţată, transmite Publika TV.
Declaraţia a fost făcută după ce, ieri, socialiştii găgăuzi au anunţat că nu sunt de acord cu decizia conducerii PSRM de a o susţine pe fosta comunistă Irina Vlah în funcţia de başcan.
Din acest motiv, fracţiunea socialiştilor din Adunarea Populară a decis să-i acorde sprijin lui Dmitri Croitor, fost guvernator în perioada 1999 – 2002. Aleşii locali au motivat că Irina Vlah nu ar fi o candidatură potrivită pentru a soluţiona problemele locuitorilor din regiune.
Solicitat de Publika TV, deputatul fracţiunii PSRM din Adunarea Populară, Serghei Cimpoeş, s-a arătat dezamăgit de acţiunile conducerii partidului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Arabia Saudită: Prețul petrolului va crește la 180 de dolari

    Oficialii din Arabia Saudită cred că prețul petrolului ar...

    Trump s-a răzgândit: Nu mai desfășoară trupe terestre împotriva Iranului

    Președintele american Donald Trump a promis joi că nu...

    Tulsi mai pune o cărămidă in controversa iraniană a lui Trump

    Directoarea serviciilor de informații americane Tulsi Gabbard a refuzat...

    Ciprul vrea să rediscute prezența bazelor militare britanice

    Președintele Ciprului, Nikos Christodoulidis, a declarat astăzi că este...

    Șeful Pentagonului: Nu avem arme de dat Ucrainei

    Arsenalele de arme avansate ale Statelor Unite sunt încă...

    Articole relationate

    Categorii populare