120.000 de adolescenți palestinieni instruiți de Hamas în tehnici de luptă

Hamas a organizat vineri în Fâșia Gaza ceremonia de închidere pentru un grup de adolescenți făcând parte dintre cei aproximativ 120.000 de fete și băieți care au fost prezenți în această vară la controversate tabere de antrenament ale mișcării islamiste palestiniene, transmite AFP.

Ceremonia, în onoarea a peste o mie de adolescenți care au participat la acest antrenament militar în tabere lângă Khan Yunis, în sudul enclavei palestiniene, se înscrie în strategia Hamas de a pregăti tineretul pentru un eventual nou conflict armat cu Israelul.

Cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, acești viitori luptători sunt instruiți timp de o săptămână în utilizarea armelor de foc și tehnici de luptă.

Antrenamentul are ca obiectiv să trezească în tineri o vocație în vederea „luptei de eliberare a Palestinei”, a afirmat un responsabil al Hamas, Ashraf Abou Zayed, precizând că se urmărește „să se investească în noua generație”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare