Trump anulează reglementări financiare introduse după criza din 2008

Președintele american Donald Trump a semnat vineri două ordine prin care anulează reglementări financiare introduse după criza din 2008, transmite DPA.

Primul ordin prezidențial vizează revizuirea reformelor cunoscute sub numele de legea Dodd-Frank, care instituie reguli pentru bănci, în vederea evitării unor noi crize financiare. Băncile consideră această reglementare nejustificat de împovărătoare, notează DPA.

Cel de-al doilea ordin anulează o regulă a ministerului muncii, care obligă consilierii financiari să ia măsuri pentru a dovedi că acționează în interesul clienților.

Anularea legii Dodd-Frank a fost una din promisiunile importante făcute de Trump în campania electorală. Ordinul de vineri stabilește doar cadrul pentru revizuirea acestui act normativ, care necesită decizii ale Congresului SUA.

„Ne așteptăm să tăiem mult din Dodd-Frank deoarece, sincer, am atât de mulți oameni, prieteni de-ai mei care aveau afaceri frumoase, nu pot împrumuta bani”, a declarat președintele la o întâlnire cu oameni de afaceri, înainte de a semna ordinul. „Pur și simplu nu pot primi niciun ban, deoarece băncile nu îi lasă să împrumute, din cauza regulilor și reglementărilor din Dodd-Frank”, a explicat el.

Legea, denumită după senatorul Chris Dodd și congresmanul Barney Frank, care au introdus proiectul în Congres, a intrat în vigoare după ce a fost promulgată de președintele Barack Obama pe 21 iulie 2010.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Bloomberg: Războaiele și clima cresc prețurile la alimente

    Conflictele și condițiile meteorologice reprezintă o amenințare pentru principalele...

    Explozie într-o cafenea din Moscova: Minim 3 morți și 15 răniți

    Departamentul de Transport din Moscova a anunțat închiderea mai...

    Vești proaste, dar și vești relativ optimiste, de pe Dunăre

    România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice...

    2 directori Gazprom, arestați

    Tribunalul Zamoskvoretsky l-a arestat pe Igor Moiseenko, director general...

    Mineralul mai scump ca aurul

    Oamenii de știință de la Centrul de Științe Kola...

    Articole relationate

    Categorii populare