spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.7 C
București

Murdoch preia pachetul majoritar în Sky: Imperiul Fox-Sky

Gigantul american 21st Century Fox va cumpăra acţiunile rămase ale Sky, într-o tranzacţie de 14,6 miliarde de dolari, scrie Bloomberg. 

Tranzacţia este a doua încercare a lui Rupert Murdoch de a achiziţiona operatorul TV dominiant din Europa, în condiţiile în care magnatul media doreşte să îşi consolideze imperiul de televiziune în cele două continente, potrivit Bloomberg.

Fox, care deja deţine o participaţie de 39% din Sky, va plăti 10,75 lire/acţiune pentru restul acţiunilor, potrivit unei declaraţii de joi.

Afacerea va oferi Fox o platformă de distribuţie complementară studio-urilor de film şi canalelor fixe, precum FX sau National Geographic. Sky va oferi servicii de satelit la 21,8 milioane de clienţi în jurul Marii Britanii, Irlandei, Italiei, Germaniei şi Austriei.

Achiziţia va crea un lider global în crearea şi distribuţia de conţinut, potrivit unei declaraţii a Fox.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare