spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-2.3 C
București

Rusia extinde pista unui aeroport din Siria

Activiști sirieni spun că Rusia extinde pista unui aeroport din Siria, în provincia Latakia de pe țărmul Mediteranei, transmite Radio Europa Liberă.

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului cu sediul la Londra, „forțele ruse construiesc o pistă lungă pentru avioane mari în apropiere de aeroportul militar Hemeimeem”.

„Aceasta poate însemna că vor fi livrate mai multe provizii sau că doresc să-l transforme într-un aeroport internațional”, a spus directorul Observatorului, Rami Abdel Rahman. Aceste relatări survin pe fundalul îngrijorărilor tot mai mare printre oficiali americani și europeni în legătură cu activitățile militare sporite ale Rusiei în Siria, unde sprijină regimul președintelui Bashar al-Assad. Duminică, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a spus că Rusia va continua să trimită transporturi cu ajutor militar în Siria. „Ele sunt în mod inevitabil însoțite de specialiști ruși, care ajută la ajustarea echipamentului și instruiesc personalul sirian cum să folosească armamentul”, a spus Lavrov.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Tensiunile dintre Emirate și Arabia Saudită

    A devenit mai dificil pentru angajații companiilor cu sediul...

    Trump vrea ca India și China să investească in industria petrolieră venezueleană

    Președintele american Donald Trump a declarat sâmbătă, la bordul...

    Lavrov: Europa încearcă să rupă relația ruso-americană

    Europa încearcă să „facă fisuri” în relațiile dintre Rusia...

    Zelenski: Rezolvarea problemelor teritoriale nu se poate face decât direct cu Putin

    Rezolvarea problemelor teritoriale din Ucraina este imposibilă fără un...

    Miza controlului lui Xi asupra Armatei

    Președintele chinez Xi Jinping și-a consolidat controlul complet asupra...

    Articole relationate

    Categorii populare