Europarlamentarul Dan Motreanu cu comisarul european Adina Vălean despre proiectele pe Dunăre

Am discutat cu Adina Vălean, comisar european pentru Transporturi, despre stadiul proiectelor finanțate din fonduri UE care pot contribui la dezvoltarea județului Giurgiu, s anunțat pe Facebook europarlamentarul PNL Dan Motreanu.

CE SPUNE DAN MOTREANU:

La întâlnire au participat și primarii municipiilor Giurgiu și Calafat, Adrian Anghelescu și Dorel Mitulețu. Au participat, de asemenea, reprezentanții asociației ”Flowing in the Danube”.

ℹ Guvernul României pregătește proiectul pentru etapa a doua a liniei de cale ferată București – Giurgiu, în valoare de 500 de milioane de euro pentru modernizarea liniei precum și a podului până la granița cu Bulgaria. Studiul de fezabilitate este finalizat, acordul de mediu urmând să fie emis în curând.

ℹ Am discutat, de asemenea, despre dragarea Dunării. România a realizat dragarea Dunării inclusiv pe sectorul bulgar, cu acceptul acestei ţări, pentru a nu mai exista blocaje.

ℹ Acordul din 29 aprilie dintre prim-ministrul Nicolae Ciucă și premierul Bulgariei prevedea demararea construirii unui nou pod în zona Giurgiu-Ruse și a altor patru poduri.

ℹ Podul Giurgiu-Ruse 2 se poate finanța dintr-o linie specială de finanțare de 1,6 miliarde euro pentru proiecte feroviare transfrontaliere.

ℹ Un alt subiect discutat astăzi a fost implementarea proiectului Fast Danube 2, în valoare de 170-180 milioane de euro, proiect care poate fi implementat doar dacă studiile de mediu ce urmează a fi realizate de Bulgaria sunt aprobate înainte de sfârșitul anului.

ℹ Adina Vălean ne-a explicat că soluția cea mai bună ar fi ca ambele proiecte să fie depuse până în 19 ianuarie 2023, pentru soluționarea navigabilității pe Dunăre și conectivitatea nord- sud peste Dunăre.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prințul Harry interzis în Palatul Buckingham

    Prințul britanic Harry a sosit astăzi în Regatul Unit,...

    Celebrul Klaus Schwab susține că a găsit microfoane în biroul său

    Fondatorul Forumului Economic Mondial (FEM), Klaus Schwab, a depus...

    Mandatul de primar al baronului galben de Mangalia a încetat

    Mandatul de primar al lui Cristian Radu de la...

    Spania speră in 100 de milioane de turiști străini

    Este posibil ca în acest an Spania să atragă...

    Sindicaliștii de pe căile ferate îl pun la punct pe Miruță

    Federaţia Naţională Feroviară Mişcare Comercial Vagoane i-a răspuns, luni,...

    Articole relationate

    Categorii populare