spot_img
marți, 23 decembrie, 2025
3.2 C
București

Grup de mercenari români se luptă cu rușii la Lozovay, în Lugansk

Mercenarii străini și unitățile formațiunii naționaliste Kraken au făcut mai multe încercări de miercuri de a învinge apărarea forțelor ruse din zona Svatovo, a declarat aghiotantul ministrului de interne al Republicii Populare Lugansk (LPR) Vitali Kiselev la programul Channel One TV..

„Astăzi și ieri am văzut încercări de a ne încălca apărarea. O legiune străină, luptători ai așa-numitei formațiuni naționaliste Kraken au încercat să pătrundă adânc în pozițiile armatei ruse în trei direcții lângă Svatovo”, a dezvăluit Kiselev.

El a mai spus că un grup de mercenari străini din Albania, Polonia și România a încercat să spargă apărarea de lângă Lozovaya. „Al doilea grup era condus de mercenari din Europa de Est, în principal din România, Albania, Polonia și așa mai departe. Au încercat să pătrundă și în apărarea unităților noastre de lângă Lozovaya, care se află la aproximativ 40 de kilometri de Svatovo”, a adăugat oficialul LPR.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Green Line in Valea Jiului

    Consiliul Județean Hunedoara anunță punerea în funcțiune a sistemului...

    Trump, decizie: Acest lucru nu s-a mai întâmplat niciodată în istoria de 101 ani a Serviciului Extern al SUA

    Administrația președintelui american Donald Trump recheamă din funcțiile lor...

    Povestea de dragoste a lui Mircea Cărtărescu cu Ion Iliescu și Petre Roman

    Ce scria poetul Mircea Cărtărescu in ianuarie 1990 despre...

    Doar 21% din companiile americane din România mai cred in afacerile lor

    Doar 21% dintre companiile americane mai evaluează situaţia ca...

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Articole relationate

    Categorii populare