spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-3.5 C
București

Ministrul apărării chinez la Teheran: Iranul vrea o cooperare a „puterilor independente” pentru a contracara unilateralismul în lume

Preşedintele iranian Ebrahim Raisi a chemat miercuri la o cooperare a ‘puterilor independente’ pentru a contracara unilateralismul în lume, într-o întâlnire la Teheran cu ministrul apărării al Chinei, Wei Fenghe, transmite AFP.

‘Contracararea unilateralismului şi crearea stabilităţii şi ordinii nu sunt posibile decât printr-o cooperare între puteri independente care împărtăşesc aceleaşi idei’, a afirmat Raisi, potrivit unui comunicat.

‘Politica intangibilă a Republicii islamice a Iranului constă în a-şi extinde relaţiile strategice pe termen lung în diverse domenii’ cu Beijingul, a afirmat Raisi.

China este primul partener comercial al Teheranului chiar dacă, potrivit unor statistici iraniene, volumul schimburilor bilaterale a scăzut considerabil odată cu reintroducerea sancţiunilor americane în 2018.

Cu toate acestea, în 2021 exporturile spre China au crescut cu 58% faţă de anul precedent, iar importurile s-au majorat cu 29%.

Teheranul este implicat de peste un an în negocieri cu puterile mondiale, printre care şi China, pentru restabilirea acordului din 2015 care permisese o relaxare a sancţiunilor în schimbul unor limitări ale programului său nuclear.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Articole relationate

    Categorii populare