Moscova: Am distrus apărarea aeriană și forțele aeriene ale Ucrainei 

Rusia a distrus apărarea aeriană și forțele aeriene ale Ucrainei printr-o serie de atacuri de precizie, a declarat Ministerul Apărării de la Moscova într-un comunicat, după ce aeroporturile și pistele din întreaga țară au fost zguduite de explozii.

Oficialii au susținut, de asemenea, joi dimineață, că polițiștii de frontieră ucraineni nu rezistă înaintării trupelor ruse, care s-au mutat după ce președintele Vladimir Putin a semnat un ordin de a începe o „operațiune specială” în Donbass. În același timp, oficialii au negat afirmațiile făcute de șefii apărării Kievului că Rusia ar fi pierdut cel puțin un avion militar deasupra țării în timpul ofensivei.

Într-o declarație anterioară, Moscova a raportat că efectuează lovituri la elemente ale infrastructurii militare a Ucrainei.

Rusia a lansat ofensiva împotriva Ucrainei joi dimineață la ordinul președintelui Vladimir Putin, care a spus că scopul operațiunii este demilitarizarea și „de-nazizarea” Ucrainei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile carburanților la Moscova au crescut cu 6%

    Prețul mediu al motorinei la benzinăriile din Moscova a...

    Ziua Contabilului la Drobeta Turnu Severin

    Vicepreședintele Consiliului Județean Mehedinți, Ionică Negru, a participat astăzi...

    Merz, nervos pe cursul yuanului chinezesc: Nu putem concura cu ei

    Cancelarul german Friedrich Mertz a cerut astăzi un dialog...

    Fost președinte iranian racolat de Mossad

    Israelul a desfășurat o operațiune secretă timp de mai...

    Articole relationate

    Categorii populare