Șeful CJ Dâmbovița: Nu accept, sub nicio formă, ca proiecte importante pentru județul nostru să fie blocate de constructori care nu au chef de treabă sau care au impresia că Dâmbovița este terenul lor de joacă. Un an pierdut, un drum care trebuia să fie aproape gata!

Nu accept, sub nicio formă, ca proiecte importante pentru județul nostru să fie blocate de constructori care nu au chef de treabă sau care au impresia că Dâmbovița este terenul lor de joacă. Un an pierdut, un drum care trebuia să fie aproape gata!Este și cazul contractului de modernizare a DJ 714 sector Bolboci – Contur lac Bolboci – Cheile Tătarului în valoare de aproape 8.000.000 de lei. Din decembrie 2020, lună în care ofertele pentru execuția drumului au fost deschise, unul dintre participanți a contestat de trei ori licitația la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, afirmă președintele CJ Dâmbovița Corneliu Ștefan pe Facebook.

Chiar dacă, la ultima contestație, i s-a transmis negru pe alb că nu are dreptate, constructorul s-a îndreptat împotriva Consiliului Județean Dâmbovița la Curtea de Apel Ploiești. Și de această dată, însă cu o sentință definitivă, Consiliul Județean Dâmbovița a avut câștig de cauză.Înțeleg clarificările cerute, este normal ca legile să fie respectate, dar nu voi fi niciodată de acord ca, din motive care îmi scapă, constructorii să blocheze lucrări în județul Dâmbovița. DJ 714 sector Bolboci – Contur lac Bolboci – Cheile Tătarului este vital pentru turismul montan dâmbovițean. Acum, trebuia să avem asfalt turnat pe aproape 4,5 km, rigole din beton pe 4 km, rigole carosabile, podețe și acostamente. Mulțumesc încă o dată funcționarilor din Consiliul Județean Dâmbovița care și-au făcut treaba ca la carte și au reușit să deblocheze acest proiect, mai afirmă Ștefan.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Fiul lui Ilie Dumitrescu internat la Obregia după un nou scandal

    Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu,...

    Magyar vrea să devină cu Vișegrad „o mare putere”

    Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată...

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Articole relationate

    Categorii populare