În București gigacaloria crește de la 490 la 980 lei, în Oradea scade de la 396 lei la 373

Bucureştenii racordaţi la încălzirea centralizată vor plăti mai mult pe gigacalorie, dar pentru moment nu se ştie cuantumul majorării. Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a avizat ieri tariful mediu al gigacaloriei livrate de compania Termoenergetica – la valoarea de 980 de lei, faţă de 490 de lei, cât era până acum. Acesta este însă un preţ mediu, ceea ce înseamnă că, în funcţie de zona şi termocentrala care asigură agentul termic, preţul poate varia.

Ce se întâmplă la Oradea? Primarul Florin Birta a declarat, marţi, pentru BIHOREANUL că va propune Consiliului Local al Oradiei ieftinirea gigacaloriei.

„Voi propune Consiliului Local ieftinirea gigacaloriei în cadrul şedinţei de săptămâna viitoare. Reducerea de preţ va fi de 23 lei, de la 396 lei la 373 lei pe gigacalorie”, a declarat primarul Florin Birta. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile pentru masa de Paște au crescut cu 46%

    Prețurile ingredientelor esențiale pentru masa de Paște au crescut...

    Kremlin: Au apărut un număr imens de cereri pentru resursele noastre energetice

    Pe fondul crizei economice și energetice cauzate de conflictul...

    Trump, atac la NATO, Coreea de Sud, Japonia și Australia: Pa, pa

    Problemele din relațiile SUA-NATO au început cu Groenlanda, a...

    Trump, Canada și Regele

    Statele Unite nu vor invada Canada și nu vor...

    Trump: Pot distruge podurile și centralele electrice din Iran în 4 ore

    Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele...

    Articole relationate

    Categorii populare