Zelenski ordonă in școlile românești: Comunicare în limba ucraineană la pauze. Evaluare doar in ucraineană

În timp ce Ucraina traversează una dintre cele mai dificile perioade din istoria sa, cu un război care a devastat economia, a forțat milioane de oameni să își părăsească casele și a cauzat pierderi umane uriașe, Parlamentul de la Kiev prin comitetele de profil continuă să trimite recomandări  autorităților locale pentru consolidarea limbii ucraniene ca limbă de stat, transmite Buc Press din Cernăuți.

Uin document oficial emis de Departamentul de Educație, Cultură, Tineret, Sport și Egalitate de Gen al Primăriei Vancicăuți (Nr. 31 din 26.02.2025) impune măsuri de eliminare a limbii române din școlile minorităților naționale, sub pretextul implementării „politicii lingvistice de stat”. Documentul, bazat pe o recomandare a Comitetului pentru Politică Umanitară și Informațională al Radei Supreme a Ucrainei (Nr. 04-14/11-2025/41359), conține trei directive clare, care urmăresc impunerea limbii ucrainene:

  • Intensificarea activității de explicare în rândul angajaților instituțiilor de învățământ, al elevilor și al părinților minorilor cu privire la necesitatea și importanța utilizării limbii de stat în procesul educațional, inclusiv în pauze, în comunicarea din timpul programului de lucru și de studiu, pe teritoriul instituției de învățământ, în grupurile de lucru și de studiu, în chat-urile educaționale și de lucru, în cadrul activităților educaționale desfășurate în afara instituției, cum ar fi excursiile.
  • Implementarea unei politici sistematice de popularizare a limbii ucrainene, în special în rândul copiilor, tinerilor și populației.
  • Introducerea unui sistem de evaluare a competențelor lingvistice ale copiilor, în special la etapa de tranziție de la instituțiile preșcolare la învățământul primar.

Cele trei direcții de reformă incluse în document vizează promovarea exclusivă a limbii ucrainene în educație și, implicit, afectează grav statutul și utilizarea limbii române în școlile cu predare în limba română din Ucraina.

Comunicarea în pauze în limba de stat și alte inovații în detrimentul limbii română

Directiva impune obligativitatea utilizării limbii ucrainene în orice context educațional, nu doar la ore, ci și în pauze, în timpul activităților extracurriculare și chiar în chat-urile dintre elevi și profesori. Potrivit unui expert în educație, consultat de BucPress, aceasta înseamnă că profesorii și elevii români nu vor mai putea folosi limba maternă în interiorul școli ca formă importantă în viața cotidiană a comunității școlare.

Directiva cere implementarea unei politici de popularizare a limbii ucrainene, adresată în special copiilor și tinerilor, ceea ce înseamnă desfășurarea unor activități și materiale care promovează utilizarea limbii ucrainene în detrimentul limbii române, ceea ce va duce la o asimilare lingvistică treptată a noii generații.

Expertul citat de jurnaliștii din Cernăuți, susține că prin introducerea unui sistem de evaluare a cunoștințelor lingvistice, în special în tranziția de la grădiniță la învățământul primar, se creează un mecanism prin care copiii vor fi forțați să cunoască ucraineana pentru a putea continua studiile în detrimentul limbii materne.

Hot this week

Topics

Mai mult

    America îi lasă pe iranieni să facă 14 miliarde dolari

    Relaxarea sancțiunilor SUA asupra petrolului iranian permite Republicii Islamice...

    Cei 14 ași ai Rusiei din războiul din Iran

    De ce este considerată Rusia principalul învingător în războiul...

    The Economist: Iranul distruge 3 principale „supercapacități” ale lui Trump

    Într-un articol intitulat sugestiv Operațiunea Furia Oarbă, jurnaliștii publicației...

    Ceaușescu a inspirat Agenția Internațională pentru Energie: Cu soț și fără soț. Nu mai gătiți la aragaz cu gaze

    Agenția Internațională pentru Energie a prezentat recomandări pentru reducerea...

    Trump ar putea încheia războiul din Iran fără a redeschide Strâmtoarea Hormuz

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat...

    De ce a relaxat America sancțiunile împotriva petrolului iranian

    Statele Unite și-au epuizat principalele pârghii politice pentru atenuarea...

    Armata germană a spart miliarde de dolari pentru un sistem nefuncțional

    Noul sistem de comunicații și comandă dezvoltat pentru forțele...

    Vučić: Al treilea război mondial poate a inceput deja

    Prevenirea celui de-al Treilea Război Mondial, care poate a...

    Articole relationate

    Categorii populare