ZDF citând un raport secret al Bundeswehr: Germania nu are tancuri pregătite pentru luptă pentru forța de reacție rapidă a NATO

Germania nu are tancuri pregătite pentru luptă pentru forța de reacție rapidă a NATO, a raportat canalul TV ZDF, citând un raport secret al Bundeswehr.

„Bundeswehr-ul își poate îndeplini cu greu obligațiile față de NATO cu privire la forța de lucru internațională de înaltă pregătire Spearhead. Documentele interne ale Bundeswehr indică probleme tangibile cu pregătirea pentru luptă a forțelor de tancuri ale grupului de înaltă pregătire”, se spune în publicație.

Potrivit canalului, Batalionul 393 Panzer din Turingia este obligat să țină în alertă 30 din 44 de tancuri în caz de urgență. Potrivit raportului brigăzii 37 infanterie motorizată, în februarie erau douăzeci de vehicule de luptă pregătite pentru luptă, iar conform prognozei coeficientului de pregătire, în iulie vor fi doar paisprezece. Lipsa tancurilor va fi completată temporar de un alt batalion.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Premierul moldovean a demisionat in plin scandal Verișoara

    Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a anunțat vineri, 3...

    Șefa Băncii Europene ar vrea Președinția Franței

    Christine Lagarde a afirmat joi că nu exclude posibilitatea...

    În Spania e dragoste între „PNL” și „AUR”

    Partidul Popular (PP, conservator) și extrema dreaptă (Vox) s-au...

    Șeful Cancelariei președintelui polonez: Partea de vest a Ucrainei e „Polonia Mică”

    Zbigniew Bogucki, șeful Cancelariei președintelui polonez Karol Nawrocki, s-a...

    Medvedev: Finlanda se află acum pe harta țintelor nucleare ale Rusiei

    Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, a...

    Articole relationate

    Categorii populare