VIDEO: Ministrul Culturii, atac la Iohannis

Ministrul Culturii, Ionuț Vulpescu, a comentat la Digi24 inițiativa președintelui Klaus Iohannis de a înființa un muzeu al Comunismului. De multe ori aruncăm câte o idee că dă bine pe Facebook sau în lumea reală, a fost concluzia ministrului Culturii.

„Sunt mai multe idei în acest sens. Este Memorialul Sighet, care nu știu cât de bine a fost pus în valoare. Noi vorbim despre un muzeu al Comunismului, cum se trăia în comunism… Sigur că e important să cultivăm memoria a ce s-a întâmplat. Eu nu știu câți români au vizitat filiala de pe Jean Louis Calderon a Memorialului Sighet… De multe ori aruncăm câte o idee că dă bine pe Facebook sau în lumea reală, dar cu lucrurile care se întâmplă le lăsăm în plan doi”, a declarat ministrul Culturii.

„Sunt mai multe idei, sunt inițiative și în Parlament. Nu știu care e cea mai bună variantă. Au fost discuții legate de unde să îl facem”, a spus ministrul Culturii, precizând că în 25 de ani a apărut un singur muzeu nou în București.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cel mai frumos castel baroc din România a fost restaurat

    După aproape trei ani în care ecoul uneltelor de...

    „O Șansă în Plus Prin Învățământul Profesional și Tehnic” in Mehedinți

    În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Mehedinți a...

    Mamutul descoperit in Dunărea secată lângă Ruse

    Specialiști de la Muzeul Regional de Istorie din Ruse...

    Trump despre metalele rare din Ucraina: Luăm ce vrem de acolo

    Președintele SUA, Donald Trump, a descris acordul privind metalele...

    Mizele ascunse din scandalul migranților din Ceuta: Fotbal, politică și geopolitică

    Migranții care au încercat să intre în exclava spaniolă...

    Serbia reduce supertaxa pentru medicamente cu 40%

    Măsurile de reducere a costurilor medicamentelor pentru cetățenii sârbi,...

    Articole relationate

    Categorii populare