spot_img
duminică, 18 ianuarie, 2026
-7.8 C
București

Veniturile Rusiei din vânzările de petrol și gaze au crescut cu 41%

Veniturile colectate de Guvernul rus din vânzările de petrol şi gaze în primele şase luni ale acestui an au crescut cu aproape 41% în ritm anual, până la 5.698 miliarde ruble (65,12 miliarde dolari), ca urmare a creşterii cotaţiilor ţiţeiului, dar şi a deprecierii rublei, arată datele publicate miercuri de Ministerul rus de Finanţe, informează Reuters.

Numai în luna iunie, veniturile colectate de Guvernul rus din vânzările de petrol şi gaze s-au cifrat la 746,6 miliarde de ruble.

Veniturile din petrol şi gaze sunt cea mai importantă sursă de numerar pentru Kremlin, fiind responsabile pentru aproape o treime din totalul veniturilor la bugetul federal în ultimul deceniu. Războiul din Ucraina a obligat Occidentul să introducă mai multe sancţiuni destinate diminuării veniturilor din petrol şi gaze ale Rusiei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bloomberg despre mișcările lui Zelenski

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pe fondul unui scandal de...

    Cum a ajuns România la mâna gazelor din Ungaria

    România se confruntă, în perioadele de ger sever, cu...

    Analiza nr.2 in Institutul Primakov de Relații Internaționale de la Moscova: Deci, unde este îngropat câinele?

    Relațiile internaționale moderne trec prin schimbări rapide. Acest lucru...

    O NOUĂ LOVITURĂ PENTRU AGRICULTURĂ: Îngrășămintele s-au scumpit cu 30%

    Îngrăşămintele au început să se scumpească încă din prima...

    Trump: Am decis să nu atac Iranul

    Președintele SUA, Donald Trump, insistă că decizia de a...

    Americanii, furioși pe acordul comercial Canada-China

    Canada şi China au anunţat vineri un acord comercial...

    Articole relationate

    Categorii populare