spot_img
vineri, 6 februarie, 2026
7.1 C
București

Valeriu Stoica: PSD îl va accepta pe Bolojan în funcţia de premier, dar ”preţul pe care îl vor cere va fi foarte mare”

Fostul preşedinte al PNL Valeriu Stoica consideră că este un paradox faptul că se încearcă o reformă bugetară şi reformarea statului cu partide nereformate. El consideră că PSD va urmări să obţină cât mai mult în urma negocierilor, întrucât intrarea în opoziţie nu le va fi favorabilă. ”Îşi semnează certificatul de partid minor”, crede Valeriu Stoica apreciind că, într-un final, PSD îl va accepta pe Ilie Bolojan în funcţia de premier, dar ”preţul pe care îl vor cere va fi foarte mare”.

Valeriu Stoica este de părere că PSD îşi doreşte să intre la guvernare şi vrea să obţină din negociere ”cât mai mult”.

”Probabil că vor accepta până la urmă să fie prim-ministru Ilie Bolojan, dar preţul pe care îl vor cere pentru această concesie va fi foarte mare, în sensul că vor dori să aibă poziţii foarte importante, şi în zona economică, şi în zona, să spunem aşa, de construcţie a statului”, a mai declarat Valeriu Stoica.

Întrebat dacă social-democraţii sunt în poziţia de a cere, Valeriu Stoica a afirmat: ”Eu am spus de câteva ori în ultimul timp că, dacă PSD intră în opoziţie, îşi semnează, nu certicatul de deces, dar certificatul de partid minor”.

”În această situaţie, în această conjunctură, PSD va fi fagocitat de către AUR sau de către spiritul AUR, adică se va contopi, dacă nu cu partidul AUR, cu modul de a face politică al acestui partid. Şi cum AUR, totuşi, e mai priceput în acest mod de a face politică, e de crezut că în opoziţie raportul dintre AUR şi PSD nu va fi favorabil PSD. Aşadar, eu cred că sunt oameni lucizi în PSD care înţeleg acest pericol şi care arată cartea opoziţiei numai pentru a avea la negociere o poziţie mai puternică, pentru a avea nişte atuuri de negociere. Eu cred că vor participa până la urmă la guvernare”, a completat Stoica.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump își declară sprijinul pentru Orbán in alegerile din Ungaria

    Președintele SUA, Donald Trump, îl va susține pe premierul...

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Articole relationate

    Categorii populare