Un program al FBI ar avea cod rusesc

Programul pentru analiza amprentelor digitale, utilizat de FBI și de multe alte agenții ale guvernului SUA, ar putea conține cod rusesc. Este dezvăluirea prezentă în mai multe publicații americane.

The Hill scrie că doi foști angajați ai unei filiale a firmei franceze Safran Group au declarat pentru BuzzFeed News că firma a achiziționat în secret codul de la compania de securitate rusă HP Papillon Systems. Acest cod a fost apoi inclus în software-ul de analiză a amprentelor pe care compania l-a vândut FBI, în 2011.

Papillon Systems lucrează în mod curent cu agențiile guvernamentale din Rusia, inclusiv cu Serviciul Federal de Securitate (FSB). Agențiile americane de informații spun că FSB s-ar fi implicat în alegerile prezidențiale din 2016.

Unul dintre avertizori, Philippe Desbois, a declarat pentru BuzzFeed News că oficialii companiei franceze erau îngrijorați de faptul că FBI-ul ar putea afla adevărul despre originea codului.

Desbois a depus o plângere împotriva companiei Safran, susținând că societatea a dobândit în mod fraudulos peste 1 miliard de dolari de la agențiile de aplicare a legii din SUA la toate nivelurile.

În instanță, Safran nu a negat existența codului rusesc, însă a susținut că nu este responsabil pentru acțiunile unei filiale. FBI a refuzat să răspundă la întrebări, dar a emis o declarație către BuzzFeed.

„Așa cum este tipic pentru toate software-urile comerciale pe care le operăm, revizuirile de securitate corespunzătoare au fost finalizate înainte de implementarea operațională”, se arată în declarație.

La începutul acestui an, administrația Trump a emis un memoriu prin care a interzis utilizarea software-urilor guvernamentale provenind de la o companie cu presupuse legături către Kremlin, și anume Kaspersky Labs.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Articole relationate

    Categorii populare