spot_img
sâmbătă, 20 decembrie, 2025
3.9 C
București

Un ONG susținut de Soros îl presează pe Iohannis să convoace un referendum pe Justiție: SĂ NU SE COMPORTE MIORITIC

Klaus Iohannis nu trebuie să se comporte mioritic în privinţa revocării procurorului general. Iată ce declară la RFI preşedinta organizaţiei Funky Citizens, Elena Calistru, care spune că şeful statului poate organiza un referendum pe tema justiţiei.

Funky Citizens este un ONG despre czre s-a scris că ar fi în zona de influență a miliardarului american George Soros. 

Elena Calistru crede că „preşedintele are mai multe opţiuni. Prima ar fi să întrebe populaţia în legătură cu imaginea mai largă, imaginea de ansamblu, în legătură cu felul în care ne dorim să arate justiţia în România. Deşi acest referendum ar fi unul consultativ, cred că rolul său nu poate fi negat, mai ales în ceea ce ţine de a înţelege în ce direcţie vrea să se îndrepte societatea, când vine vorba de justiţie şi anticorupţie”.

„Cred că protestatarii nu aşteaptă minuni de la şeful statului. Cred însă că aşteaptă de la preşedinte să nu se comporte mioritic, aşteptând să vină către el acţiuni din partea guvernamentală şi să nu-şi folosească prerogativele care-l pot face mediator între stat şi societate”, declară ea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Femeile lui Epstein plătite dintr-un cont la Banca Transilvania din Iași

    Bombă în documentele Departamentului de Justiție: femeile lui Epstein,...

    Puciul pregătit in Justiție

    Scopul imediat al haosului creat în jurul justiției este...

    Poluare extremă la granița României

    Conform datelor din această dimineață de pe site-ul Agenției...

    Jocurile Balcanice de Baschet U15 se desfășoară lintre 21-23 decembrie, la Drobeta-Turnu Severin

    Competiția internațională European Basketball Balkanic Games 2025 – Baschet...

    Cardinalul corupt de la Kiev ii șoptește in continuare lui Zele: Microfoanele de la Kiev

    Andriy Yermak, șeful cabinetului președintelui Ucrainei, supranumit Cardinalul sau...

    Șeful spionajului militar ucrainean: Ne-am distrus propria mobilizare

    Ucraina și-a „distrus” mobilizarea, a declarat Kirill Budanov, șeful...

    NBC News: Israelul plănuiește noi atacuri împotriva Iranului

    Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu intenționează să-l informeze pe președintele...

    Articole relationate

    Categorii populare