Un bărbat vorbind limba maghiară a fost atacat într-un magazin din Floreşti, o suburbie a oraşului Cluj-Napoca. Poliţia română a deschis din oficiu o anchetă în acest caz, suspectând incitarea la violenţă, ură şi discriminare – a scris marţi portalul de ştiri transilvănean Maszol.
Incidentul a fost raportat prima dată luni de portalul clujean Stiri de Cluj, pe baza relatării victimei. Bărbatul maghiar a declarat că se afla într-un magazin de legume şi fructe din Floreşti, când un bărbat român l-a atacat şi l-a agresat după ce l-a auzit vorbind în maghiară cu soţia sa. Potrivit victimei, agresorul l-a numit „bozgor” şi i-a spus că „nu are ce căuta în această ţară”.
Poliţia judeţului Cluj a declarat portalului de ştiri că poliţia din Floreşti a deschis din oficiu o anchetă în acest caz, sub suspiciunea de incitare la violenţă, ură şi discriminare. Potrivit articolului, incidentul a provocat stupoare în comuna multietnică, unde în ultimii ani s-au mutat din Cluj-Napoca multe familii tinere, atât române, cât şi maghiare,. Victima a subliniat că s-a născut în Transilvania şi este cetăţean român de etnie maghiară.
În articolul publicat de Știri de Cluj, victima – un bărbat de etnie maghiară, cetățean român – a declarat că a fost agresată fizic într-un aprozar din Florești pentru simplul fapt că discuta în limba maghiară cu soția sa.
„Datorită acestei lepre instigator fascist, am fost atacat de un bărbat la un aprozar în Florești din Cluj pentru că m-a auzit vorbind cu soția în limba maghiară. A sărit la bătaie și mi-a spus că nu am ce căuta în țară, că sunt bozgor și nu sunt român”, a relatat victima.
Bărbatul, născut în Ardeal și cetățean român, a mai subliniat că astfel de comportamente duc la sentimentul că România devine o țară nesigură pentru minorități:
„Aici a ajuns România, o țară nesigură din cauza acestei lepre fasciste. Menționez că aici m-am născut, în Ardeal, și sunt cetățean român de naționalitate maghiară.”
Acesta a pus incidentul pe seama mesajelor publice recente cu tentă xenofobă. În opinia sa, un îndemn lansat de un politician a alimentat tensiunile din societate:
„Victima a dat vina pe Dan Tanasă, deputat AUR, care acum câteva zile a postat un mesaj stupefiant în care îndemna românii să nu accepte mâncarea livrată de străini, în special de cei care provin din Asia. De atunci, tot mai multe cazuri de violență de acest gen s-au produs.”
