Udrea nu a fost condamnată pe baza Codului Penal

Judecătoarea CAB Claudia Jderu a condamnat-o pe Elena Udrea la 8 ani închisoare nu pe baza Codului penal, ci a unor convenții internaționale și a unui protocol, infracțiunile care i s-au imputat neexistînd în Codul Penal, scrie publicația Luju.ro conform Inpolitics.

”Ca să justifice de ce a condamnat-o pe Udrea pentru fapte neincriminate de Codul penal, Jderu a invocat Convenția ONU împotriva corupției și protocolul anexă al Convenției referitoare la protecția intereselor financiare. Convențiile nu constituie lege penală, nu stabilesc infracțiuni și pedepse(…)
Astfel, judecătoarea Claudia Jderu a avut în opinia noastră vizibile dificultăți în a explica de ce a condamnat-o pe Elena Udrea pentru două fapte de instigare la luare de mită pentru altul, în condițiile în care la momentul pretinsei lor comiteri, anul 2009, aceste fapte nu erau incriminate de Codul penal. În acest sens, Claudia Jderu își justifică execuția explicând că deși Codul penal în vigoare în 2009 nu prevedea instigarea la luare de mită “pentru altul”, totuși Convenția Națiunilor Unite împotriva corupției din 2003, ratificată de România în 2004, impune incriminarea unor asemenea fapte. De asemenea, aceeași judecătoare Jderu invocă pentru condamnarea Elenei Udrea pentru fapte neincriminate de Codul penal o altă Convenție. Mai exact, un protocol dintr-o convenție. Este vorba despre “protocolul anexă” de la “Convenția referitoare la protecția intereselor financiare ale Comunităților Europene”. Totodată, pe lângă cele două convenții, Jjderu mai face trimiteri la un studiu ICCJ și un raport Greco” mai scriu jurnaliștii de la Luju.ro.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fiii lui Trump și ai secretarului american pentru comerț vor metalele rare din Kazahstan

    Fiii lui Trump și ai secretarului american pentru comerț,...

    Mișcarea așa-zis suveranistă a murit! Amin!

    de Andrei Bădin Nu voi insista pe subiectul Călin Georgescu-Anca...

    Avocata Silvia Uscov demisionează din AUR

    Îmi anunț public demisia din partidul AUR. Am intrat...

    SUA și Iranul au făcut, din nou, armistițiu

    SUA și Iranul au convenit să înceteze atacurile și...

    Benzinăriile Gazprom din regiunea Moscova au raționalizat combustibilul

    Benzinăriile Gazpromneft din regiunea Moscovei impun restricții privind combustibilul,...

    Putin susține că a primit mai multe propuneri din partea Ucrainei

    Moscova a primit propuneri de limitare a ostilităților la...

    Putin recunoaște criza combustibilului din Rusia, dar spune că nu e critică

    Actuala penurie de combustibil pe piața internă, din cauza...

    Omul cheie de la Vatican, atac la UE

    UE duce o politică a dublelor standarde față de...

    Articole relationate

    Categorii populare